مقالات

طرز تهیه شیرینی میکادو

طرز تهیه شیرینی میکادو

شرینی میکادو یکی از شیرینی‌های قدیمی و محبوب در دهه شصت است که امروزه نیز به سبب طعم دلپذیر، طرفداران زیادی دارد. این شرینی سنتی معمولا برای پذیرایی سرو می‌شود و به سبب لایه لایه شدن با نان و مایه شیرینی، بسیار خوش مزه و مناسب برای مناسبت‌های مختلف است. در ادامه این مطلب از وب سایت کهن فر کاوه به طرز تهیه میکادو خانگی یا طرز تهیه میکادو مجلسی می‌پردازیم.

مواد لازم طرز تهیه شیرینی میکادو

در طرز تهیه شیرینی میکادو حرفه ای به روش بازاری و طعم عالی باید مواد زیر را تهیه نمود:

 • آرد سفید 1 پیمانه
 • آرد نخودچی 3/4 پیمانه
 • نان میکادو 4 ورق
 • روغن مایع 3/4 پیمانه
 • روغن جامد 100 گرم
 • پودر قند 1 پیمانه
 • پودر کاکائو 2 قاشق غذاخوری
 • شکلات تخته‌ای 150 گرم

طرز تهیه شیرینی میکادو خوشمزه بازاری مرحله به مرحله

طرز تهیه میکادو ساده یا طرز تهیه میکادو حرفه ای بسیار راحت و بدون دردسر است. اما برای دستیابی به طعم اصلی و لذیذ این شیرینی، باید طبق اصول پخت آن با فر شیرینی پزی پیش رفت تا به بهترین شکل تهیه گردد. با دانستن علت نچسبیدن شیرینی میکادو و روش صحیح پخش مواد می‌توانید از خراب شدن بافت نان جلوگیری کنید. بنابراین در ادامه به مراحل طرز تهیه میکادو مجلسی می‌پردازیم:

مرحله اول طرز تهیه میکادو با آرد گندم

در اولین گام برای طرز تهیه میکادو ساده باید آرد سفید را تا نرم شدن آن الک کنید. سپس آرد را دورن قابلمه بریزید و با حرارت ملایم، تا زمانی که بوی خامی آرد برطرف شد تفت دهید.  لازم به ذکر است اینکار را تنها تا زمانی که بوی خامی آرد رفت ادامه دهید و نیازی به تغییر رنگ آرد نیست.

مرحله دوم طرز تهیه میکادو ساده

در ادامه آرد نخودچی را نیز الک کرده و درون قابلمه اضافه کنید. پس از تفت دادن آرد و یکدست شدن آن‌ها، پودر کاکائو را با مواد مخلوط نمایید. با یکدست شدن مواد، روغن جامد را به مواد اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله سوم طرز تهیه میکادو خانگی

در مرحله قبل روغن را کم کم به مواد اضافه کرده و تا حدی بریزید که مواد حالت روان بگیرد. از اضافه کردن روغن زیاد که مواد را شل کند خودداری کنید.

مرحله چهارم طرز تهیه میکادو

در این مرحله پودر قند را به مواد اضافه کنید و برای اینکه به خورد مواد برود خوب بهم بزنید. درصورتی که با اضافه کردن پودر قند مواد سفت شد، مقداری روغن برای روان شدن مواد اضافه کنید.

مرحله پنجم طرز تهیه میکادو مجلسی

مواد بدست آمده را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود. در صورت داغ بودن مواد، بافت نان میکادو خراب می‌شود. در ادامه مراحل نان میکادو را روی سینی قرار دهید.

مرحله ششم تهیه شیرینی میکادو

مقداری از مایه شیرینی را با قاشق بردارید و روی نان میکادو بریزید. با پشت قاشق مواد را روی نان با ضخامت مناسب و یکسان پهن کنید. سپس یک لایه نان دیگر روی مواد قرار دهید. با دست نان‌ها را بهم فشار دهید تا بچسبند.

مرحله هفتم تهیه شیرینی میکادو

به همین ترتیب لایه لایه مواد و نان را روی هم قرار دهید. درصورتی که مواد شما اضافه آمد می‌توانید به تعداد لایه‌ها اضافه کنید. در انتها یک سینی روی اخرین لایه قرار دهید و جسمی سنگین روی آن بگذارید تا مواد و لایه‌ها پرس شوند.

مرحله هشتم پخت شیرینی میکادو

در ادامه می‌توانید شیرینی را 2 الی 3 ساعت در یخچال قرار دهید تا آماده شود. پس از اینکه شیرینی را از یخچال درآوردید، شکلات تخته‌ای را با روغن به روش بن ماری (بخار آب) ذوب کنید و روی شیرینی میکادو بریزید.

آخرین مرحله تهیه شیرینی میکادو

پس از اضافه کردن شکلات روی شیرینی، با پشت قاشق شکلات را پخش کنید و اجازه دهید تا سفت شود. در ادامه با کاتر شیرینی میکادو را به سایز دلخواه برش بزنید و میل کنید.

نکات مهم در طرز تهیه شیرینی میکادو

 • درصورتی که به مایه شیرینی اجازه خنک شدن ندهید و داغ باشد، بافت نان خراب خواهد شد.
 • درصورتی که مایه شرینی سرد باشد، می‌توانید به روش بن ماری مایه را آب کرده و استفاده نمایید.
 •  مایه شیرینی میکادو نه باید سرد باشد نه خیلی داغ.
 • در طرز تهیه میکادو با آرد گندم، برای حرارت آرد از حرارت ملایم استفاده کنید تا آرد نسوزد.
 • می‌توانید روی شیرینی را به دلخواه با پسته خرد شده، نارگیل و … تزیین کنید.
 • لازم به ذکر است تهیه شیرینی میکادو با تزیین شکلات مانند اغلب دسرهای کاکائویی نظیر کیک شکلاتی،شرینی نسکافه‌ای، کیک ایتالیایی کاکائویی و .. طرفداران بیشتری دارد.

علت نچسبیدن شیرینی میکادو

یکی از دغدغه‌های افرادی که این شیرینی را تهیه می‌کنند این است که چرا لایه‌های شیرینی از هم جدا می‌شود و بهم نمی‌چسبد؟ در زیر به علت نچسبیدن شیرینی میکادو اشاره می‌کنیم:

 • درصورتی که از روغن بیش از اندازه استفاده کنید و مواد شل شود، لایه‌ها به خوبی بهم نمی‌چسبند.
 • اگر مواد یک دست روی نان میکادو پهن نشود، ممکن است قسمت‌هایی که مواد کمتری دارد از هم جدا شود.
 • در صورتی که مایه شیرینی بیش از اندازه سرد شود، لایه‌ها به خوبی بهم نچسبیده و جدا می‌شوند.