مقالات

طرز تهیه شیرینی گردویی با طعم عالی و پفکی

طرز تهیه شیرینی گردویی

در این مطلب از وب سایت کهن فر کاوه به آموزش و طرز تهیه شیرینی گردویی ساده پرداخته‌ایم. بسیاری از شیرینی ها در بازار وجود دارند که دستور پخت آنها بسیار ساده می‌باشد. از جمله شیرینی گردویی که سرشار از گردو است. شیرینی باید جوری باشد که نه بیش از حد شیرین و نه بدون شکر باشد. باید میزان متعادلی از مواد شیرین کننده در آن وجود داشته باشد. با طرز تهیه شیرینی گردویی خوشمزه و مخصوص به روش قنادی و پخت آن که دارای غلظت متعادلی از مواد است، می‌توانید یک عصرانه یا میان وعده مقوی همراه با چای کنار خانواده وقت خوبی را بگذرانید.

مواد لازم برای طرز تهیه پخت شیرینی گردویی ترد و خوشمزه

لازم است مواد مورد نیاز برای طرز تهیه شیرینی گردویی قنادی را تهیه کنید:

  • کیک اسفنجی ۱۲۰ گرم
  • سفیده تخم مرغ ۹۰ گرم
  • مغز گردو ۱۰۰ گرم
  • روغن مایع ۵۰ گرم
  • پودر قند ۲۰۰ گرم
  • وانیل ۱/۴ ق چای خوری
  • پودر دارچین ۱/۴ ق چای خوری
  • بیکینگ پودر ۱/۴ ق چای خوری
  • سرکه سفید یا انگور ۱ ق سوپ خوری

آماده سازی مواد کیک اسفنجی از مراحل آموزش درست کردن شیرینی گردویی

در دستور پخت شیرینی گردویی ابتدا باید یک کیک اسنجی آماده کنید. کیک اسفنجی نباید زیاد خرد باشد. در صورتی که کیک شما ساده بود یک قاشق مربا خوری پودر کاکائو باید به مواد کیک اضافه کنید تا اندکی تغییر رنگ دهد. مواد کیک را باید با گردو و مواد لازم ترکیب نمایید. برای اینکار ابتدا باید مواد کیک را همراه پودر کاکائو و نصف سفیده تخم مرغ و مقدار متناسبی گردو از چرخ گوشت 3 بار رد کنید. مواد کیک باید به خوبی هم بخورد تا طعم پودر کاکائو و گردو در کل کیک و شیرینی ما پخش شود. به جای چرخ گوشت، در این مرحله می‌توانید از غذاساز نیز استفاده کنید. در پایان کار، مابقی مواد شیرینی که شامل سفیده تخم مرغ، وانیل، روغن مایع و دارچین را با هم مخلوط کرده و هم بزنید.

داغ زدن مواد کیک

زمانی که مواد کیک به خوبی مخلوط شد باید تمام مواد شیرینی را در قابلمه بریزید. حرارت گاز را روی متعادل نگه دارید و قابلمه را روی آن بگذارید. مواد را به آرامی هم بزنید اما جوری نباشد که تخم مرغ ها بپزد. با انگشت کمی تست کنید تا دمای متعادلی را هنگام حرارت مواد شیرینی حس کنید. در انتها کمی سرکه اضافه کنید و مواد را مخلوط کرده و از روی حرارت بردارید. کمی صبر کنید  سپس بیکینگ پودر را به مواد کیک بیفزایید و هم بزنید. وقتی که مواد شیرینی خنک شد سپس فر صنعتی را باید گرم کنید. اگر قصد دارید برای تعداد نفرات بالایی این کیک را تهیه کنید، می‌توانید برای همزدن مواد، داغ زن قنادی دست دوم را تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی گردویی پفکی

زمانی که تمام مواد کیک پخته شد باید در فر قرار گیرند. اما توجه کنید که از قبل فر را آماده کرده باشید. در صورتی که فر را روشن نکرده بودید باید روی دمای 200 درجه فر قنادی را تنظیم کنید و حدود 15 دقیقه صبر کنید که دمای داخل فر به خوبی گرم شود. فر های متفاوتی برای پخت شیرینی و کیک وجود دارند. اما بهترین فر برای پخت کیک که تمام دمای داخلی آن یکسان است فر قنادی می‌باشد. فر قنادی، قادر است تا پخت شیرینی را به صورت یکنواخت انجام دهد. در نتیجه هیچ قسمتی از شیرینی خام و نپخته نخواهد ماند.

وقتی دمای فر به خوبی گرم شد کف سینی فر را به خوبی با کاغذ روغنی بپوشانید. مقداری روغن را با قلموی آشپزی روی سینی بمالید تا کف سینی چرب شود. به کمک ماسوره، مواد شیرینی گردویی را با تزیین متفاوت درون سینی بریزید. توجه کنید که از کنار قیف حاوی ماسوره مواد به بیرون نریزد. میتوانید بدون ماسوره هم درون قیف، مواد شیرینی را بریزید و در سینی بچینید. می‌توانید روی شیرینی‌ها را کمی چرب کنید یا به دلخواده خود اجازه دهید تا در فر قنادی سرخ و طلایی شوند. روی شیرینی‌ها را با پودر قند تزیین کنید. کمی پودر قند را در الک ریخته و روی مواد شیرینی بریزید مواد را در فر بگذارید. دمای فر را روی 200 الی 175 یا 180 تنظیم کنید.

زمان مناسب برای پخت شیرینی گردویی

در صورتی که مواد در فر با دمای 180 درجه قرار دارند ساعت خود را روی زمان 15 دقیقه تنظیم کنید. هر بار به فر نگاه کنید تا شیرینی گردویی به خوبی پخته شده باشد. می‌توانید نصف 15 دقیقه به فر سر زده و سینی فر را برگردانید تا تمامی قسمت های فر به خوبی گرمای لازم را به شیرینی بدهند. پس از گذشت زمان 15 دقیقه چک کنید که شیرینی به خوبی پخته شده باشد. همراه با چای بهترین طعم شیرینی گردویی را تجربه کنید. نوش جانتان….