مقالات گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه

طرز تهیه کیک اسفنجی با اندازه گیری لیوان با پف زیاد برای 8 نفر

طرز تهیه کیک اسفنجی با اندازه گیری لیوان با پف زیاد برای 8 نفر

طرز تهیه کیک اسفنجی با اندازه گیری لیوان را در این مطلب از گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه به شما عزیزان آموزش داده‌ایم. کیک اسفنجی با پف زیاد از نمونه کیک تولد ساده است که می‌توانید با خامه آن را تزئین کنید. در صنعت کیک و شیرینی و قنادی، کیک اسفنجی را به عنوان یک کیک پایه میدانند. به همین دلسل است که کیک اسفنجی پف دار را می‌توان محبوب‌ترین نوع کیک در جهان دانست. لازم به ذکر است که برای کیک اسفنجی برای 12 نفر، 15 نفر و یا بیشتر قطعا شما به یک فر قنادی حرفه‌ای نیاز خواهید داشت.

ما در گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه سازنده انواع دستگاه‌های فر پخت کیک و کلوچه با بالاترین کیفیت ممکن می‌باشیم. برای خرید انواع دستگاه فر صنعتی برای پخت کیک اسفنجی و انواع کیک و شیرینی می‌توانید با ما در این مجموعه در ارتباط باشید.

انواع دستگاه‌های فر صنعتی کهن فر کاوه ....

خب بهتر است تا به مبحث آموزش فر پخت کیک اسفنجی با اندازه‌گیری لیوان خود ادامه دهیم. اندازه گیری مواد در این مطلب با استفاده از لیوان بیان شده است تا بتوانید به راحت‌ترین شکل ممکن آن را انجام دهید. لازم به ذکر است اندازه‌های بیان شده برای طرز تهیه کیک اسفنجی برای 8 نفر می‌باشد. با ما در گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه در مطلب آموزش طرز پخت کیک اسفنجی با پف زیاد همراه باشید و سعی کنید تمامی نکات بیان شده را رعایت نمایید؛

طرز تهیه کیک اسفنجی برای تولد با خامه نیز در این مطلب برای شما توضیح داده خواهد شد.

طرز تهیه کیک اسفنجی برای ۸ نفر

مواد لازم برای طرز تهیه کیک اسفنجی با اندازه گیری لیوان

برای طرز تهیه کیک اسفنجی برای ۸ نفر به مواد زیر نیاز دارید. لازم است این مواد را تهیه کنید و سپس اقدام به درست کردن کیک اسفنجی کنید:

  • آرد سفید به اندازه 2.5 لیوان
  • شیر : 1 لیوان
  • تخم مرغ : 5 عدد
  • شکر: 1.5 لیوان
  • بکینگ پودر به اندازه 1.5 قاشق چایخوری
  • وانیل :1/4 قاشق چایخوری
طرز تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد

طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد و حرفه‌ای به روش قنادی

برای طرز تهیه کیک اسفنجی برای تولد با خامه حتما پس از اینکه مواد خود را آماده کردید براساس مراحل زیر پیش روید:

طرز تهیه کیک اسفنجی

مرحله اول طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد و طعمی بی‌نظیر

در اولین مرحله باید فر صنعتی را روشن کنید تا هنگامی که مواد کیک آماده شد برای گرم شدن فر منتظر نمانید. یکی از فوت و فن‌های طرز تهیه کیک اسفنجی و طرز تهیه کیک ساده با پف زیاد این است که نباید بعد از آماده کردن مواد منتظر بمانید. زیرا در این حالت کیک شما پف زیادی نخواهد داشت.

کیک اسفنجی با پف زیاد

مرحله دوم دستور پخت کیک اسفنجی

ابتدا برای طرز تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد باید سفیده و زرده تخم مرغ را از هم در دو کاسه جدا نمایید.

کیک اسفنجی پرتقالی با پف زیاد

سپس شکر، زرده تخم مرغ و وانیل را در یک ظرف جدا تا زمانی که به رنگ کرم و کشدار شود، هم بزنید. در این مرحله لازم است تا از دستگاه‌های همزن برقی استفاده نمایید. لازم به ذکر است این کار را باید تا جایی ادامه دهید که مواد به رنگ کرم روشن دربیاید. در این مرحله لازم است تا به اندازه یک پنس نمک به مواد اضافه نمایید تا بوی زخم تخم مرغ از بین رود.

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 4 نفر

مرحله سوم طرز تهیه کیک اسفنجی برای تولد با خامه

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی باید سفیده را تا زمانی که حجم آن زیاد شود و کف کند، با همزن به خوبی هم بزنید. سفیده‌ها را به حدی هم بزنید که هنگامی که کاسه را برمی‌گردانید این مواد روی زمین نریزد.

طرز تهیه کیک اسفنجی برای ۱۲ نفر

مرحله چهارم طرز تهیه کیک اسفنجی

در این مرحله به زرده تخم‌مرغ شیر را اضافه کنید و سفیده‌ را نیز کم کم به این مواد اضافه نمایید. سپس به آرامی مواد داخل ظرف را با هم ترکیب کنید تا یکدست شوند. بعد از یکدست شدن مواد، آرد را به آن اضافه کنید.

کیک اسفنجی ساده

مرحله پنجم طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف و خوشمزه با پف زیاد

آرد را برای صاف و یکدست شدن، حتما دوبار الک کنید. با اینکار آرد شما کمتر گلوله می‌شود. بعد الک کردن آرد، بکینگ پودر و یک قاشق غذاخوری سر پر نشاسته ذرت را به آرد اضافه کنید و ترکیب را خوب باهم مخلوط کنید. توجه نمایید که الک ردن مواد جامد کیک سبب می‌شود تا بین مواد هوا ایجاد شده و در نتیجه یک کیک اسفنجی با پف زیاد برای شما آماده خواهد شد.

طرز تهیه کیک اسفنجی با اندازه گیری لیوان بدون شیر

مرحله ششم

در این مرحله آرد را به آرامی به مواد قبلی اضافه کنید و برای گلوله نشدن آن را به آرامی هم بزنید. اگر آرد را به صورت یکجا بریزید، در کیک به صورت گلوله می‌شود. بنابراین با صبر و حوصله مواد را هم بزنید تا کیک عالی و یکدستی داشته باشید.

مرحله هفتم

در این مرحله قالبی که برای پخت کیک را آماده کرده‌اید را با روغن مایع کمی چرب نمایید و یا می‌توانید از کاغذ روغنی استفاده کنید. با این روش کیک به کف قالب نمی‌چسبد.

مرحله هشتم

حال مواد کیک را به طور دورانی درون قالب بریزید و قالب را داخل فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. همانطور که قبلا اشاره کردیم فر باید از قبل گرم شده باشد. در طرز تهیه کیک اسفنجی برای ۱۲ نفر و یا تعداد بیشتر، حتما از فر قنادی استفاده کنید. زمان پخت این کیک بین 40 تا 45 دقیقه است. اما دمای انواع فرها باهم متفاوت است. از این رو بعد از 30 دقیقه وضعیت کیک را بررسی کنید. بدین منظور با خلال دندان وسط کیک بزنید. درصورتی که مواد به خلال دندان بچسبد یعنی کیک هنوز پخته نشده است.

همچنین در مواردی که مواد به خلال دندان نچسبد، بدان معناست که کیک شما مغز پخت شده است. بعد از بررسی کیک را خارج کنید و اجازه دهید کمی خنک شود و سپس آن را از قالب خارج نمایید.

کیک اسفنجی تولد

طرز تهیه کیک اسفنجی شکلاتی

برای داشتن کیک شکلاتی، باید طبق مراحل بالا پیش روید. البته در این صورت باید مقدار آرد را کمتر کنید و به جای آن از پودر کاکائو استفاده نمایید. همچنین از مواد کیک وانیل را حذف کنید و به جای آن به اندازه یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو استفاده کنید. در صورت تمایل نیز می‌توانید از شکلات کاکائویی پودر شده برای طعم بهتر کیک استفاده کنید.

نکات حرفه‌ای در طرز تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد

برای داشتن کیک اسفنجی با پف زیاد، لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

دستور کیک اسفنجی

استفاده از آرد مناسب کیک

از آرد مناسب استفاده کنید. بهترین نوع آرد، آرد 3 صفر است که می‌توانید از همه قنادی‌ها و لوازم قنادی تهیه کنید. این آرد، کیک را ترد می‌کند. این نوع آرد نسبت به آردهای نانوایی سفیدتر، ریزتر و نرم‌تر است. به همین دلیل برای پخت کیک اسفنجی این نوع آرد مناسب‌تر است. آرد نانوایی‌ها دارای سبوس گندم است و کیک با این نوع آرد سنگین می‌شود.

کیک ساده اسفنجی

اهمیت همزدن سفیده و زرده تخم مرغ

یکی از دلایل مهم پف کردن کیک علاوه‌بر بکینگ پودر، تخم مرغ است. اگر سفیده و زرده به خوبی ترکیب نشده و هم زده نشوند کیک پف نمی‌کند. همچنین زمانی که آرد را به مواد اضافه می‌کنید نباید بی دلیل و به تعداد زیاد مایه کیک را مخلوط کنید. زیرا این کار موجب خوابیدن پف سفیده تخم مرغ می‌گردد.

باز و بسته کردن مکرر درب فر

از دیگر دلایل پف نکردن کیک، زیاد باز و بستن کردن درب فر است. به هیچ عنوان نباید تا 30 دقیقه درب فر را برای مشاهده وضعیت کیک باز کرد. در غیر اینصورت ممکن است کیک شما به میزان لازم پف نکند.

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 15 نفر

منتظر ماندن مایه کیک

وقتی مایه کیک آماده شد لازم است بلافاصله مواد را درون فر بگذارید. درصورتی که مدت زمان زیادی مایه کیک بیرون از فر ماند، کیک پف نمی‌کند. بنابراین باید حتما قبل از آماده کردن مایه کیک، فر را روشن کنید تا گرم شود.

کیک ۵ تخمه مرغی اسفنجی

استفاده از تخم مرغ تازه برای طرز تهیه کیک اسفنجی

یکی از مهم‌ترین مواد در طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد، تخم مرغ است. تخم مرغ‌های تازه به بهتر شدن بافت کیک و پف زیاد آن کمک می‌کنند. برای همین حتما از تخم مرغ تازه برای کیک اسفنجی استفاده نمایید.

چرا کیک اسنفجی پف نمی‌کند؟

در طرز تهیه کیک ساده با پف زیاد و کیک اسفنجی مطابق مطلب بالا در صورتی که بعد از آماده کردن مواد مدت زمان زیادی را برای گرم شدن فر منتظر بمانید و یا درب فر را مرتبا باز و بسته کنید، کیک شما پف نمی‌کند.

از کجا بفهیم تخم مرغ مورد استفاده برای تهیه کیک اسفنجی تازه است؟

با توجه به اهمیت تازگی تخم مرغ برای پف کردن کیک، برای تست تازگی تخم‌مرغ‌ها، آنها در یک کاسه آب قرار دهید. درصورتی که تخم مرغ‌ها روی سطح آب بمانند یعنی تازه نیستند.