مقالات

طرز تهیه شیرینی کشمشی

کیک کشمشی

در این مطلب از وب‌سایت کهن فر کاوه شما را با طرز تهیه شیرینی کشمشی خشک و نرم آشنا خواهیم کرد. شیرینی کشمشی مانند کیک یزدی برای ایام نوروز، عزاداری و دیگر جشن‌های مناسبتی گزینه مناسبی است. این شیرینی‌ سنتی در میان مردم ایران بسیار محبوب و پرطرفدار است.  این شیرینی خوشمزه و لذیذ را می‌توان هم به صورت نرم و هم خشک درست کرد. طرز تهیه شیرینی کشمشی همانند طرز تهیه شیرینی گردویی و شیرینی نخودچی آسان است. در ادامه با ما همراه باشید تا با طرز تهیه شیرینی کشمشی خانگی نرم و خشک با فر قنادی و شیرینی‌پزی آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی کشمشی خوشمزه و مجلسی

 • آرد 250 گرم معادل دو پیمانه
 • تخم مرغ 2 عد
 • کره 188 گرم
 • پودر قند 180 گرم معادل 1/3 پیمانه + 3 قاشق غذتاخوری
 • کشمش 120 گرم معادل 2/3 پیمانه
 • وانیل 1/4 قاشق چایی خوری
 • بکینگ پودر یک قاشق چایی خوری

تهیه شیرینی کشمشی به روش قنادی در 6 مرحله

برای اینکه شیرینی کشمشی خوشمزه و مجلسی بپزید باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول تهیه شیرینی کشمشی ( مخلوط کردن)

در طرز تهیه شیرینی کشمشی با روغن مایع، ابتدا کره را برای نرم شدن در دمای محیط قرار می‌دهیم. کشمش‌ها را با آب سرد شسته و داخل آبکش می‌ریزیم. سپس کره را داهل ظرفی بزرگ می‌ریزیم و اسانس وانیل و پودر قند را به آن اضافه می‌کنیم . مواد را خوب بهم می‌زنیم تا به صورت یکدست مخلوط شوند. لازم به ذکر است در طرز تهیه شیرینی کشمشی با روغن جامد، از روغن نیمه‌ جامد به اندازه دو سوم لیوان استفاده می‌شود.

مرحله دوم تهیه مواد شیرینی کشمشی

پس از مخلوط کردن کره، پودر قند و وانیل، تا یکدست و کرمی رنگ شدن مواد، تخم مرغ را اضافه می‌کنیم. پس از اضافه کردن تخم مرغ مواد را خوب هم می‌زنیم.

لازم به ذکر است برای خوشرنگ شدن شیرینی، می‌توانید مقدار کمی هل و زعفران قبل از اضافه کردن تخم مرغ‌ها به مواد بیفزایید.

مرحله سوم اضافه کردن آرد:

در این مرحله ابتدا آرد را با بکینگ پودر مخلوط و دو بار الک می‌کنیم. سپس کم کم آرد الک شده را به مواد داخل ظرف اضافه می‌کنیم. پس از اضافه کردن آرد با یک قاشق و یا دور کم همزن مواد را مخلوط می‌کنیم.

مرحله چهارم اضافه کردن کشمش:

در این مرحله ابتدا سینی فر را خارج کرده و فر را روی 160 درجه روشن می‌کنیم. سپس کشمش‌ها را به مواد اضافه می‌کنیم. درصورت استفاده از کشمش محلی، در ابتدا باید آن‌ها را پاک کرده و سپس 30 دقیقه در آب می‌خیسانیم. در اضافه کردن کشمش تلاش می‌کنیم تا به تمام مواد کشمش نفوذ کند.

مرحله پنجم ریختن مایه شیرینی در سینی

پس از مخلوط کردن مجدد مواد و انسجام آن، کاغذ روغنی را کف سینی می‌اندازیم. سپس مواد شیرینی را با قیف به اندازه دلخواه، روی کاغذ روغنی می‌ریزیم. در حین ریختن مواد روی سینی باید فاصله‌ای بین هر شیرینی بگذاریم و سپس مواد شیرینی دیگر را با قیف بریزیم.

مرحله ششم پخت شیرینی

سینی حاوی مایه شیرینی را داخل فر به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار می‌دهیم. پس از این زمان پس از مشاهده طلایی شدن لبه شرینی‌ها آن‌ها را از فر خارج می‌کنیم. پس از اینکه شیرینی‌ها خشک شدن می‌توانید آن‌ها را درون ظرف چیده و نوش جان کنید.

7 نکته مهم برای تهیه شیرینی کشمشی

 1. از روغن جامد یا نیمه جامد نیز می‌توان به جای کره استفاده کرد.
 2. شیرینی کشمشی را می‌توان تا 10 روز در ظرف دربسته نگهداری نمود.
 3. می‌توان شیرینی کشمشی بدون فر را درون تابه دو طرفه نیز پخت.
 4. به منظور ته نشین نشدن کشمش‌ها، آن‌ها را با یک یا دو قاشق آرد مخلوط کنید.
 5. پودر قند را قبل از اضافه کردن، برای ترک خوردن روی شیرینی الک کنید.
 6. درصورتی که کشمش دوست ندارید می‌توانید از شکلات چیپسی ضد حرارت استفاده کنید.
 7. اگر دمای فر پایین باشد، شیرینی مدت بیشتری در فر مانده و خشک می‌شود. از این رو تنظیم دمای فر خیلی مهم است.

طرز تهیه شیرینی کشمشی خشک و نرم

درصورتی که تمایل دارید شیرینی کشمشی شما خشک باشد، آرد شیرینی را به مقدار بیشتر اضافه کنید. همچنین بدین منظور نباید شیرینی‌ها را تا قبل از قهوه‌ای شدن اطراف آن از فر خارج نمود. حال زمانیکه شما به شیرینی کشمشی نرم علاقه‌مندید، باید طبق دستوری که در بالا گفته شد و با همان نسبت مواد اقدام به پختن شیرینی نمایید. برای اینکه شیرینی‌های شما خشک نشوند، می‌توانید مقداری آب جوش در یک ظرف ریخته و آن را از قبل داخل فر بگذارید.

شیرینی کشمشی گردویی

اضافه کردن مغز گردو به انواع شیرینی و کیک‌ها همیشه باعث خوشمزه‌تر شدن و لذیذتر شدن شیرینی و کیک شده است. از این رو شما می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن شیرینی کشمشی، مقدار 50 گرم گردو را خرد کرده و به مواد شیرینی اضافه نمایید. اضافه کردن مغز گردو به شیرینی کشمشی علاوه بر خوش طعم کردن، شیرینی شما را مجلسی‌تر می‌کند.

شیرینی کشمشی بدون استفاده از کاغذ روغنی

شیرینی کشمشی از آن دست شیرینی‌هایی است که به کف ظرف و سینی فر می‌چسبد. به همین دلیل توصیه می‌شود که از کاغذ روغنی کف سینی استفاده شود. حال برای افرادی که کاغذ روغنی در دسترس ندارند، روغن جداکننده کیک می‌تواند با چرب کردن سینی فر جایگزین مناسبی باشد.