مقالات

طرز تهیه شیرینی لطیفه و علت پف نکردن شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه

طرز تهیه شیرینی لطیفه به فوت و فن شیرینی لطیفه نیاز دارد. در واقع شیرینی لطیفه یکی از انواع شیرینی‌های خامه‌ای خوشمزه و پرطرفدار در بین ایرانی‌ها است. پس اگر شما هم علاقه دارید تا طرز تهیه این نوع شیرینی را یاد بگیرید با ما در ادامه این مطلب از کهن فر کاوه همراه باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه‌ای خوشمزه به روش قنادی‌ها

برای اینکه بتوانید این نوع شیرینی را مانند قنادی‌ها درست کنید به مواد زیر احتیاج دارید. البته اگر برای تعداد نفرات بالایی می‌خواهید شیرینی لطیفه را تهیه کنید حتما از فر قنادی استفاده کنید تا شیرینی به خوبی پف کند.

 • آزد سفید به اندازه 3/4 لیوان
 • نشاسته ذرت :3 قاشق غذاخوری سرخالی
 • شکر : 3/4 لیوان
 • تخم مرغ: 3 عدد
 • بکینگ پودر: 1/2 قاشق چایخوری
 • وانیل به اندازه 1/4 قاشق چایخوری
 • نمک به اندازه بسیار کم (1 پنس)
 • پودر قند و پودر پسته به اندازه لازم برای تزیین شیرینی لطیفه

طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه‌ای قنادی خوشمزه و حرفه‌ای در منزل

برای تهیه شیرینی لطیفه به صورت مراحل زیر عمل کنید:

مرحله 1

ابتدا آرد سفید را با نشاسته ذرت و نمک و پکینک پودر را با هم ترکیب کنید. سپس سه بار این مواد را الک کنید و کنار بگذارید. تخم‌ مرغ‌ها را از پخچال بیرون بیاورید و زرده و سفیده آن را از هم جدا کنید.

مرحله 2 طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه‌ای پفکی خوشمزه و مجلسی

سفیده تخم مرغ را در یک کاسه بریزید و به خوبی هم بزنید تا کاملا کف کند. سپس نصف شکر را از مواد اولیه بردارید و به سفیده اضافه کنید. همزدن سفیده تخم مرغ را تا جایی که سفیده کاملا فرم بگیرد ادامه دهید. یعنی زمانی که ظرف سفیده را برمیگردانید نباید سفیده بریزد.

مرحله 3 طرز تهیه شیرینی لطیفه خوشمزه و مجلسی به روش بازاری

سفیده تخم مرغ را در پخچال قرار دهید و زرده را با شکر به مدت 5 دقیقه بزنید. زرده را تا زمانی که کشدار و کرم رنگ شود ادامه دهید. سپس سفیده را از پخچال خارج کنید و به ظرف دارای زرده اضافه کنید.

مرحله 4

بعد از افزودن زرده به آرامی تمامی مواد را با لیسک هم بزنید. به طوری این کار را انجام دهید تا پف سفیده نخوابد. بعد از اینکه زرده را مخلوط کردید موادی که در مرحله 1 را مخلوط کردید کم کم به مواد زرده و سفیده اضافه کنید. به صورت دورانی هم بزنید تا مایه شیرینی شکل بگیرد و مواد به خوبی مخلوط شوند.

مرحله 5

فر را با حرارت 180 درجه روشن کنید تا کامل گرم شود و سپس مایه شیرینی را درون قیف با ماسوله ساده بریزید. داخل سینی فر را کاغذ روغنی قرار دهید و روی آن مایه شیرینی را به طور دایره‌های یک اندازه با فاصله، قیف بزنید. توجه کنید که اگر برای نفرات بالایی می‌خواهید شیرینی لطیفه را تهیه کنید حتما آن را درون فر صنعتی قرار دهید.

مرحله 6 بهترین طرز تهیه شیرینی لطیفه

بعد از اینکه قیف زدن تمام شد مقداری پودر قند بر روی مایه شیرینی درون سینی فر الک کنید. شیرینی‌ها را به مدت 10 دقیقه درون فر بگذارید تا شیرنی‌ها پف کنند و کامل پخته شوند.

مرحله 7 طرز تهیه شیرینی لطیفه تبریزی خوشمزه با طعم عالی

وقتی که کف شیرینی لطیفه طلایی شد و به خوبی پف کرد آن را از فر خارج کنید و کنار بگذارید تا خنک شود. سپس خامه فرم گرفته قنادی را درون قیف با ماسوله شکوفه بریزید و بین شیرینی‌ها را به مقدار دلخواه خامه بزنید.

مرحله 8

بعد از اینکه خامه را بین شیرینی‌ها زدید یک کپسول کاغذی دور شیرینی قرار دهید و شیرینی را درون ظرف مورد سرو قرار دهید. در اینجا شیرینی لطیفه را با پودر قند و پسته یا شکلات ذوب شده تزیین کنید و درون یخچال قرار دهید تا خنک شود.

طرز تهیه شیرینی لطیفه در مایکروفر

برای این کار ابتدا باید مایکروفر را با حرارت 160 تا 165 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. سپس شیرینی را به مدت 10 دقیقه درون مایکروفر قرار دهید تا طلایی شود. سپس شیرینی‌ها را خارج کنید و خامه بزنید.

طرز تهیه شیرینی لطیفه رنگی

اگر می‌خواهید شیرینی لطیفه شما رنگی باشد همه مراحل بالا را انجام دهید. تنها کافیست در خامه آن مقداری رنگ اضافه کنید و بعد مابین شیرینی‌ها بزنید.

علت پف نکردن شیرینی لطیفه

اگر شیرینی لطیفه شما ترک خورد و ظاهر شیرینی خراب شد دلیل آن مایه شیرینی است که در آب به مدت زیادی مانده است. همچنین از دیگر علت‌های این مورد این است که پف سفیده تخم مرغ خوابیده است.

نکات مهم در زمان پخت شیرینی لطیفه

در زمان طرز تهیه شیرینی لطیفه به نکات زیر توجه کنید:

 1. شکر باید دانه ریز باشد. اگر دانه درشت بود آن را چند دقیقه داخل آسیاب ریز کنید.
 2. نمک به سفیده باعث می‌شود با سفیده به خوبی فرم بگیرد و نسازی به قرارگیری سفیده درون یخچال نیست. همچنین افزودن نمک باعث می‌شود تا بوی زهم سفیده گرفته شود.
 3. مواد شیرینی را در زمانی که می‌خواهید با قیف درون سینی بریزید به صورت قله‌ای درون فر قرار دهید. زیرا اگر شیرینی پهن باشد در زمان پخت بهم می‌چسبند.
 4. برای تست پخت شیرینی از خلال دندان استفاده کنید.
 5. سری همزن در موقع همزدن سفیده باید تمیز و بدون چربی باشد.
 6. می‌توانید به جای وانیل از زست لیمو یا هر اسانس دیگری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *