مقالات گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه

طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی مغزدار ترکمنی

طرز تهیه شیرینی حلزونی

طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر برای دورهمی و مهمانی گزینه بسیار مناسبی است. یکی از دستور پخت‌های شیرینی اصیل ایرانی، طرز تهیه شیرینی حلزونی ترکمنی با طعم دارچین است که بافتی سبک و ترد دارد. فوت و فن های طرز تهیه شیرینی حلزونی مغزدار، کرمدار با بافت پنبه‌ای و خوشمزه خیلی راحت است. شما همچنین می‌توانید علاوه‌بر طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر، دستور پخت و طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی بدون فر را نیز آموزش دیده و این شیرینی خوشمزه را بدون نیاز به فر صنعتی بپزید. با طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار و مغزدار می‌توانید یک عصرانه خوش طعم برای دورهمی‌هایتان تهیه کنید.

کلوچه حلزونی یا شیرینی حلزونی ساده اصالتی ترکمنی دارد و یکی از کلوچه‌های جذاب و خوش بافت است که با جذب روغن کم می‌تواند یکی از انواع شیرینی‌های سالم به شمار رود که با فر پخت کیک و کلوچه می‌توان در کمترین زمان آن را تهیه نمود. در ادامه این مطلب از وب سایت کهن فر کاوه قصد داریم شما را با طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار به سبک قنادی و حرفه ای آشنا کنیم.

انواع دستگاه‌های فر صنعتی کهن فر کاوه ....

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی حلزونی ترکمنی با طعم دارچین

شیرینی حلزونی ساده را می‌توان با انواع مختلف فوت و فن های طرز تهیه شیرینی حلزونی تهیه کرد. انواع دستور پخت این شیرینی شامل طرز تهیه شیرینی حلزونی مغزدار، طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار، با فر و بدون فر می‌شوند. در ادامه ابتدا به مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر برای دورهمی و مهمانی می‌پردازیم:

 • آرد: دو لیوان دسته‌ دار
 • روغن‌ مایع: چهار قاشق غذا خوری
 • ماست: پنج قاشق غذا خوری
 • تخم‌مرغ: یک عدد
 • شکر: سه قاشق غذا خوری
 • بیکینگ‌پودر: یک‌ و‌ نیم قاشق غذا خوری

مواد لازم برای داخل خمیر شیرینی حلزونی ساده

 • شکر: دو قاشق غذا خوری
 • عسل یا مربا: سه قاشق غذا خوری
 • پودردارچین: یک قاشق چای‌ خوری
مراحل طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر

مراحل طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر

تهیه شیرینی حلزونی یکی دیگر از دستور پخت‌های اصیل ایرانی است که همانند طرز تهیه کلوچه شکری دزفولی، طرز تهیه شیرینی دانمارکی و .. بسیار راحت و سریع است. در ادامه شما را با مراحل و فوت و فن های طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر آشنا می‌کنیم:

همزدن تخم مرغ و شکر مرحله اول طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی

همزدن تخم مرغ و شکر مرحله اول طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی

در اولین گام برای تهیه شیرینی حلزونی دانمارکی یا ساده باید تخم مرغ‌ها را درون یک ظرف بشکنید و خوب هم بزنید. تخم مرغ را باید به اندازه‌ای هم بزنید که از حالت لختگی درآید. سپس باید شکر را به ظرف اضافه نمایید و مجددا مواد درون ظرف را خوب هم بزنید تا مخلوطی کش دار و کم رنگی بدست بیاید.

افزودن روغن مایع و ماست مرحله دوم از طرز تهیه شیرینی حلزونی مغزدار

در گام بعدی برای طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر برای دورهمی و مهمانی باید روغن مایع را به ظرف اضافه کنید و مواد را به خوبی ترکیب نمایید. در ادامه نیز ماست را که به دمای محیط رسیده، به ترکیب اضافه کرده و مخلوط نمایید. در تهیه شیرینی حلزونی مغزدار خوشمزه، درصورت نبود ماست، از شیر هم می‌توانید استفاده کنید. در ادامه آرد را سه مرتبه الک نموده و به آن بکینگ پودر بیافزایید.

سپس مجددا آرد را الک کنید و آرام آن را به ترکیبتان اضافه کنید. در اینجا باید مخلوط بدست آمده را به آرامی با قاشق چوبی و یا همزن دستی بهم بزنید. با جمع شدن خمیر نوبت وزر دادن آن برای نرم و کشدار شدن است. در انتها خمیر را بر روی یک سطح چرب بگذارید. به منظور دو برابر شدن حجم خمیر بدست آمده، بهتر است روی ظرف را بپوشانید و آن را به مدت یک ساعت در محیطی گرم قرار دهید.

رول کردن خمیر مرحله سوم از طرز تهیه شیرینی حلزونی مغزدار خوشمزه

رول کردن خمیر مرحله سوم از طرز تهیه شیرینی حلزونی مغزدار خوشمزه

در سومین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی، با بافت پنبه‌ای باید خمیر را روی سطحی چرب بگذارید و با کمک وردنه آن را به شکل مستطیل پهن نمایید. ضخامت خمیر شیرینی دانمارکی یا ساده نباید خیلی نازک یا ضخیم باشد. سپس روی خمیر شیرینی حلزونی ساده مارمالاد توت فرنگی و یا عسل و مربا بمالید. در این مرحله شما قادرید مربای دلخواهتان را جایگزین نمایید. اما بخاطر داشته باشید خمیرتان باید کاملا آغشته به مربا یا عسل باشد. درون ظرفی بزرگ شکر و دارچین را با هم ترکیب نموده و سپس روی خمیر بپاشید. خمیر شیرینی حلزونی را به آرامی از یک سمت رول کنید.

برش زدن خمیر شیرینی مرحله چهارم طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار

برش زدن خمیر شیرینی مرحله چهارم طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار

در چهارمین مرحله از دستور پخت شیرینی حلزونی مغزدار باید خمیر را با یک چاقوی تیز یا کاتر برش بزنید تا برای قراردهی در فر آماده گردد. برش های خمیر شما باید تقریبا دو سانتی متر باشند. شما همچنین می‌توانید خمیرتان را به چانه‌های کوچک‌تر همانند چانه پخت نان در قدیم، تقسیم کنید. سپس آن‌ها را به صورت جداگانه پهن نموده و مربا و عسل روی آن‌ها بمالید و در انتها به شکل حلزونی رول نمایید. رول‌های حلزونی را باید با مقدار کمی شیر رومال کنید.

پخت شیرینی مرحله آخر طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار به سبک قنادی و حرفه ای

در آخرین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلزونی در فر، باید دمای فر قنادی و شیرینی پزی را روی 170 درجه تنظیم کنید تا خوب گرم شود. درون سینی فر کاغذ روغنی پهن کنید و رول‌های حلزونی را با فاصله درون سینی بچینید. سینی فر را به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل فر قرار دهید تا شیرینی حلزونی ساده پخته شود. در انتها باید روی شیرینی حلزونی را با خرده پسته یا شیر عسلی تزئین نموده و میل نمایید.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی حلزونی کرمدار

در ادامه به چند نکته مهم برای طرز تهیه شیرینی حلزونی ترکمنی با طعم دارچین اشاره می‌کنیم:

 • برای خشک نشدن شیرینی حلزونی بهتر است یک کاسه آب درون فر بگذارید تا شیرینی‌هایتان نرم شود.
 • این نوع شیرینی سریع سرخ می‌شود و از همین رو باید با حرارت ملایم سرخ شود تا کامل مغزپخت گردد.
 • برای سرخ کردن شیرینی در طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی بدون فر بهتر است از تابه رژیمی با مقداری کمی روغن استفاده کنید.
 • خمیر در این دستور پخت نیاز به استراحت ندارد و بجای دارچین از پودر نارگیل نیز می‌توانید استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی حلزونی بدون فر چگونه است؟

طرز تهیه شیرینی حلزونی دارچینی بدون فر باید از تابه استفاده نمود. برای طرز تهیه شیرینی حلزونی بدون فر با تابه باید تا مراحل پخت شیرینی پیش روید و تنها به جای قرار دادن شیرینی در فر، آن‌ها را با مقداری روغن در تابه بریزید. رول‌های حلزونی را چند دقیقه در تابه سرخ کنید تا به رنگ طلایی درآیند و در انتها مخلوطی از دارچین و شکر را روی آن‌ها بریزید.

طرز تهیه شیرینی حلزونی با بافت پنبه‌ای و نرم به چه صورت است؟

بری داشتن شیرینی حلزونی ساده نرم و پنبه‌ای نباید خیلی آرد بریزید؛ زیرا خمیرتان سفت می‌شود و دیگر پف نخواهد کرد. ار طرف دیگر برای متعادلسازی دمای فر و نرم و پنبه‌ای شدن خمیر بهتر است یک کاسه آب درون فر بگذارید تا بخار آب سبب نرمی شیرینی حین پخت آن شود.

مواد میانی شیرینی حلزونی ساده چه موادی است؟

در تهیه شیرینی حلزونی مغزدار یا کرمدار می‌توانید از موادی مانند عسل، مربا و یا فیلینگ کرم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مواد دیگر از قبیل گردو، کشمش و مخلوط شکر و دارچین یا سس شکلاتی هم استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید