مقالات گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه

طرز تهیه شیرینی قرابیه بادام تبریز

طرز تهیه شیرینی قرابیه بادام تبریز

شیرینی قرابیه بادام تبریز یکی از انواع قرابیه و شیرینی‌های سنتی و قدیمی ایرانی است. شیرینی قرابیه گردویی یا بادامی روش پخت و طعم‌های متنوعی همانند طرز تهیه قرابیه ساده، طرز تهیه قرابیه گردویی تبریز، طرز تهیه قرابیه نارگیلی و … دارد. اما طرز تهیه خمیر قرابیه و انواع قرابیه بسیار راحت است و افراد به جای خرید شیرینی قرابیه تبریز با پرداخت قیمت شیرینی قرابیه تبریز ۱۴۰۲ می‌توانن به راحتی با  طرز تهیه شیرینی قرابیه بادامی اصیل تبریز این شیرینی لذیذ را درست کنند.

انواع قرابیه اغلب در مناطق مختلفی همانند ترکیه، آذربایجان، قزوین، زنجان و دیگر شهرها و کشورها تهیه می‌‎شود. این شیرینی از بادام، تخم مرغ و شکر به همراه مغزیجات تهیه می‌شود. از این رو قیمت قرابیه بادام نسبت به شیرینی بهشتی، شیرینی نسکافه ای، شیرینی کشمشی و .. گرانتر است. در ادامه این مطلب از سایت کهن فر کاوه به آموزش درست کردن شیرینی قرابیه برای عید و طرز تهیه قرابیه تبریزی معروف به شاه شیرینی به روش بازاری خواهیم پرداخت.

طرز تهیه شیرینی قرابیه بادامی اصیل تبریز

شیرینی قرابیه گردویی یا بادامی یکی از شیرین‌های اصیل تبریز است که در دیگر شهرها نیز تهیه می‌شود. این شیرینی علاوه بر خوشمزگی بسیار ترد است و به سبب استفاده از بادام بسیار مقوی نیز می‌باشد. از طرفی این شیرینی بدون آرد و تنها با استفاده از سفیده تخم مرغ تهیه می‌شود و از این رو بسیار سبک هست. در ادامه به مواد لازم برای طرز تهیه خمیر قرابیه و طرز تهیه شیرینی قرابیه بادام تبریز خواهیم پرداخت:

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی قرابیه بادام تبریز

برای طرز تهیه قرابیه تبریز به مواد زیر نیاز است:

  • سفیده تخم مرغ 3 عدد
  • بادام خام 150 گرم
  • وانیل 1/4 قاشق چایی‌خوری
  • شکر 200 گرم
  • بادام و پسته یا گردو برای تزیین به میزان لازم

مرحله اول طرز تهیه قرابیه تبریزی به روش بازاری و طعم بسیار عالی

برای طرز تهیه این شیرینی ابتدا فر قنادی و یا دستگاه فر صنعتی را روی 150 درجه سانتی گراد قرار دهید. سپس باید بادام‌ها را بشکنید و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید خیس بخورند. سپس آن‌ها را آبکش کنید و برای نرم شدن به مدت 2 ساعت صبر کنید. شکر را در یک کاسه با نصف سفیده‌های تخم مرغ و بادام ترکیب کنید تا کمی مرطوب شوند.

مرحله دوم طرز تهیه خمیر قرابیه

برای طرز تهیه خمیر قرابیه مواد شامل شکر، تخم مرغ، بادام‌ها و وانیل اضافه شده را پس از مخلوط کردن با دنده ریز چرخ گوشت دو مرتبه چرخ نمایید. در این مرحله برای طرز تهیه خمیر قرابیه، مواد را کم کم داخل چرخ گوشت بریزید تا به روغن نیفتد. سپس بادام‌های چرخ شده را به سفیده تخم مرغ اضافه کنید و دوباره چرخ نمایید. این روند را تا 7 مرتبه ادامه دهید تا خرده‌های بادام دیگر دیده نشوند. اگر خمیرتان سفت بود مقداری سفیده تخم مرغ به آن اضافه نمایید و مخلوط کنید.

مرحله سوم طرز تهیه قرابیه ساده

بادام های چرخ شده باقی مانده را به سفیده تخم مرغ اضافه کنید و حدود 5 دقیقه هم بزنید. کف سینی فر پخت کیک و کلوچه و شیرینی را کاغذ روغنی بیاندازید. سپس با ماسوره ساده، مواد را با فاصله روی سینی بچینید.

مرحله چهارم طرز تهیه قرابیه گردویی تبریز

در این مرحله خرده‌های بادام، پسته و گردو را براساس سلیقه‌تان روی شیرینی‌ها بریزید. سپس سینی را درون فر قرار دهید و 15 تا 20 دقیقه زمان دهید تا شیرینی‌های پخته شوند. پس از طرز تهیه شیرینی قرابیه پسته ای و  پخن شیرینی‌ها روی آن‌ها را پوشانده و بعد از سرد شدن، با کاردک شیرینی‌ها را از سینی جدا نمایی و نوش جان کنید.

نکات مهم در طرز تهیه شیرینی قرابیه بادام تبریز

برای طرز تهیه قرابیه تبریزی معروف به شاه شیرینی به روش بازاری به نکات زیر توجه کنید:

  • بادام‌ها را می‌توانید با هر وسیله‌ای که در دسترس دارید پودر کنید و یا حتی می‌توانید به صورت آماده پودر بادام بخرید.
  • درصورتی که قرابیه شما بعد از پخت به کاغذ روغنی چسبیده بودند، کمی آب را به کاغذ روغنی اسپری نمایید تا براحتی جدا شوند.
  • به دلیل خشک شدن این نوع شیرینی در مجاورت هوا، باید آن را درون ظرف در بسته‌ای نگهداری کنید.
  • طرز تهیه اصلی این شیرینی با بادام است. اما شما می‌توانید از پودر نارگیل برای طرز تهیه قرابیه نارگیلی نیز استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی قرابیه نارگیلی به چه صورت است؟

بعد از تهیه مخلوط پودر قند، روغن و هل، با قاشق پودر نارگیل و بادام را به ترکیب اضافه نمایید و هم بزنید.

در صورت سفت یا شل بودن مواد شیرینی باید چه کرد؟

اگر شیرینی زیاد سفت باشد باید به آن کمی سفیده تخم مرغ و در صورت شل بودن مواد مقداری آرد برنج به آن اضافه کنید.