مقالات

تاریخچه و داستان به وجود آمدن پخت نان به روش امروزی

تاریخچه نان

نان از قدیمی ترین غذاهایی که است که بشر آن را تهیه کرده است براساس گفته های باستان شناسان نان از 12 هزار سال قبل غذای اصلی در بسیاری از نواحی بوده است . و شواهد نشان می دهد قدمتاین ماده غذایی به عصر نوسنگی برمی گردد که احتمالا در آن زمان آن را از دانه های ساییده شده و مخلوط با آب روی سنگ های داغ و زیر آفتاب تهیه می کردند.

در گذشته تولید نان بدون مخمر و بصورت ورقه ای و از ترکیب آرد و آب تهیه می شده است و با گذشت زمان شاهد استفاده از مخمر در ترکیبات این ماده غذایی مهم شده ایم.

داستانی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از مخمر در پخت نان از چه زمانی باب شده . این داستان به این شرح است که :
آشپز فرعون که همیشه نان از فتیر درست می کرد روزی فراموش کرد تا نان را به موقع بپزد به همین دلیل خمیر ماند و ترش شد آشپز از همان خمیر نان را تهیه کرد و به پیشگاه فرعون برد و برخلاف تصور آشپز همگی از طعم نان خوششان آمد و از آن جا متوجه شدند با اضافه کردن خمیر مایه یا خمیر ترش میتوان طعم و مزه ی نان را بهبود بخشید .

نان های خارجی در کشورهای مختلف و تاریخچه نان

در کشورهای مختلف نان ها اسامی مختلفی دارند و در هر کشور بر اساس رسم و رسوم ، فرهنگ نان های مخصوصی وجود دارد.
نان در آلمان
تاریخچه نان را می توان مربوط به انجمنی در آلمان وجود دارد با نام انجمن نان آلمان که آماری را ارائه می دهد که بیانگر این موضوع است که بیش از 3200 نوع نان در حال حاضر در آلمان تولید می شود. و آلمانی ها معتقدند که متنوع ترین نان های دنیا را دارند.بطور مثال نان های : Milchbrotchen (نان ساندویچی شیری) ، hornchen یا شیپور کوچک که نسخه آلمانی کروسان می باشد دو نمونه از انواع نان در آلمان می باشد .

نان در اسکاندیناوی و شمال اروپا

در این مناطق نان های غلات و چاودار نسبت به نان گندم و جو قدیمی تر هستند . اما سربازهای اسکاندیناوی که در روم در حال خدمت بودند روش پخت نان را با خود به خانه بردند و در حال حاضر نان در این مناطق با آرد گندم سرخ پخته می شود.
نان در دانمارک
در دانمارک و در اواخر قرن 19 میلادی نوعی نان خوشمزه با آرد گندم پخته می شد که پر از ادویه بود ولی بیشتر قشر مرفه جامعه از این نان ها استفاده می کردند .
جنوب آسیا (پاکستان ، خاورمیانه ، … )
در این مناطق نان های روتی و چپاتی بدون خمیر مایه و با آرد گندم پخته می شود و همراه با کاری خورده می شود . همچنین نان معروف پیوری متعلق به این مناطق می باشد که برای پخت آن یک لایه خمیر نازک را سرخ می کنند.

نان در فرانسه

نان معروف فرانسوی باگت است که در سایر کشورها نیز دیده می شود . اما نان دیگری در فرانسه مورد علاقه ی مردم است که کاملا برشته و شبیه به نان تست است . نانواهای فرانسوی بعد از پخت نان آن را بدون پوشش نگه می دارند تا سطح آن خشک شود این موضوع نشان دهنده ی این است که فرانسوی ها علاقه ی خاصی به نان خشک و برشته دارند .

نان در مونترال

نان معروف مونترالی نان حلقه ای شکل و شبیه به دونات است به نام bagel (بیگل) که توسط مهاجران لهستانی وارد مونترال شده است .بعد از آن این نان در کشورهای آمریکا،کانادا و بریتانیا به ویژه در شهرهایی که یهودیانی زیادی داشت از مصرف بالایی برخوردار شد.

نان سنگک در ایران

نظر نویسنده ها و محققان غربی در مورد نان سنگک : پولاک گفته است نان سنگک نانی تجملاتی و از لحاظ ضخامت شبیه به چرم است و بیشتر در شهرها پخته می شود . ویلز در باره ی نان سنگک گفته است : سنگک نانی اشتها آور و ترد است که برای خوردن آن بیشتر افراد آن را داغ و باکره میل می کنند . نان سنگک بعد از نان روسی خالص ترین نان موجود می باشد
در مورد تاریخچه ی نان سنگک تنها نوشته ای از خلف تبریزی در کتاب فرهنگ لغاتی به نام برهان قاطع وجود دارد که طبق آن شیخ بهایی برای پخت به اندازه ی کافی برای سربازان شاه عباس تنور سنگکی را ابداع کرد که به قدری کامل و دقیق بود که هنوز هم به همان صورت اولیه در نانوایی ها استفاده می شود .

برای پخت انواع نان به تنور و فر پخت نان نیاز خواهید داشت. ما در گروه تولیدی صنعتی کهن فر کاوه تولید کننده انواع دستگاه های فر صنعتی با کیفیت بسیار بالایی می باشیم که می توانید برای دریافت مشاوره در زمان خرید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *