مقالات

آموزش پخت شیرینی گردویی

آموزش پخت شیرینی گردویی

بسیاری از شیرینی ها وجود دارند در بازار که دستور پخت آنها بسیار ساده تر میباشد از جمله شیرینی گردویی که سرشار از گردو است. شیرینی باید جوری باشد که نه زیاد از حد شیرین و نه بدون شکر باشد. باید میزان متعادلی مواد شیرین کننده وجود داشته باشد. در دستورپخت این شیرینی خوشمزه که دارای غلظت متعادلی مواد است میتوانید یک عصرانه یا میان وعده مقوی همراه با چای کنار خانواده وقت خوبی را بگذرانید.

مواد لازم برای پخت شیرینی گردویی

لازم است مواد مورد نیاز پخت شیرینی را متناسب با تعداد خانواده تهیه کنید.

  • کیک اسفنجی ۱۲۰ گرم
  • سفیده تخم مرغ ۹۰ گرم
  • مغز گردو ۱۰۰ گرم
  • روغن مایع ۵۰ گرم
  • پودر قند ۲۰۰ گرم
  • وانیل ۱/۴ ق چای خوری
  • پودر دارچین ۱/۴ ق چای خوری
  • بیکینگ پودر ۱/۴ ق چای خوری
  • سرکه سفید یا انگور ۱ ق سوپ خوری

آماده سازی مواد کیک

در دستور پخت شیرینی گردویی ابتدا باید یک کیک اسنجی بپزیم. کیک اسفنجی نباید زیاد خرد باشد در صورتی که کیک شما ساده بود یک قاشق مربا خوری پودر کاکائو باید به مواد کیک اضافه کنیم تا اندکی تغییر رنگ بدهد. مواد کیک را باید با گردو و مواد لازم ترکیب کنیم برای اینکار ابتدا باید مواد کیک را همراه پودر کاکائو و نصف سفیده تخم مرغ و مقدار متناسبی گردو از چرخ گوشت 3 بار رد میکنیم. مواد کیک باید به خوبی هم بخورد تا طعم پودر کاکائو و گردو در کل کیک و شیرینی ما پخش شود.به جای چرخ گوشت، در این مرحله می‌توانید از غذاساز نیز استفاده کنید. در پایان کار ما بقیه مواد شیرینی که شامل سفیده تخم مرغ، وانیل، روغن مایع، دارچین را با هم مخلوط کرده و هم میزنیم.

داغ زدن مواد

وقتی مواد کیک به خوبی مخلوط شد باید تمام مواد شیرینی را در قابلمه بریزیم. حرارت گاز را روی متعادل نگه دارید و قابلمه را روی آن بگذارید. مواد را به آرامی هم بزنید اما جوری نباشد که تخم مرغ ها بپزد. با انگشت کمی تست کنید تا دمای معتادلی را هنگام حرارت مواد شیرینی حس کنید. در انتها کمی سرکه اضافه کنید مخلوط کرده و از روی حرارت بردارید. کمی صبر کنید  سپس بیکینگ پودر را به مواد کیک بیفزایید و هم بزنید وقتی که مواد شیرینی خنک شد سپس فر را باید گرم کنیم.

مرحله پختن شیرینی گردویی

تمام مواد کیک وقتی خنک شد باید در فر قرار گیرند اما توجه کنید که از قبل فر را آماده کرده باشید. در صورتی که فر را روشن نکرده بودید باید روی دمای 200 درجه فر صنعتی را قرار دهید و حدود 15 دقیقه صبر کنید که دمای داخل فر به خوبی گرم شود. فر های متفاوتی برای پخت شیرینی و کیک وجود دارند اما بهترین فر برای پخت کیک که تمام دمای داخلیه آنها یکسان است فر صنعتی میباشد. فر صنعتی، قادر است تا پخت شیرینی را به صورت یکنواخت انجام دهد. در نتیجه هیچ قسمتی از شیرینی خام و نپخته نخواهد ماند.

وقتی دمای فر به خوبی گرم شد کف سینی فر را به خوبی با کاغذ روغنی بپوشانید. مقداری روغن را با قلم موی آشپزی روی سینی بمالید تا کفش چرب شود. به کمک ماسوره مواد شیرینی گردویی را با تزیین متفاوت درون سینی بریزید. توجه کنید که از کنار قیف حاوی ماسوره مواد به بیرون نریزد. میتوانید بدون ماسوره هم دروغ قیف مواد شیرینی را بریزید و در سینی بچینید. میتوانید روی شیرینی ها را کمی چرب کنید یا به دلخواده خود بگذارید در فر صنعتی سرخ و طلایی شوند. روی شیرینی ها را با پودر قند تزیین کنید. کمی پودر قند را در الک ریخته و روی مواد شیرینی بریزید مواد را در فر بگذارید. دمای فر را روی 200 الا 175 یا 180 تنظیم کنید.

زمان مناسب پخت شیرینی گردویی

در صورتی که موااد در فر روی دمای 180 درجه قرار دارند ساعت خود را روی زمان 15 دقیقه تنظیم کنید. هر بار به فر صنعتی نگاه کنید تا شیرینی گردویی به خوبی پخته شده باشد. میتوانید نصف 15 دقیقه بروید و سینی فر را بگردانید تا تمامی قسمت های فر به خوبی گرمای لازم را به شیرینی بدهند. پس از گذشت زمان 15 دقیقه بروید و چک کنید که کیک به خوبی پخته شده باشد. همراه با چای بهترین طعم شیرینی گردویی را تجربه کنید. نوش جانتان….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *